Archiwum dnia: 9 maja 2022

Wizyty studyjne inspirująco – motywujące jednodniowe – Opera Nova w Bydgoszczy.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rogóźnie zakończył realizację zadania pn. “Wizyty studyjne inspirująco – motywujące jednodniowe – Opera Nova w Bydgoszczy.” w ramach projektu grantowego „Razem Łatwiej” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014-2020 w ramach Osi priorytetowej 11, Działania: 11.1 Włączenie społeczne na obszarach objętych LSR – środki Europejskiego Funduszu Społecznego. Wsparcie udzielono za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Vistula-Terra Culmensis – Rozwój przez Tradycję”.

Biblioteczny punkt komputerowy w GBP w Rogóźnie.

Dziś rusza XIX Tydzień Bibliotek, w którym po raz kolejny bierze udział Gminna Biblioteka Publiczna w Rogóźnie. Od dzisiaj w jej podwojach uruchomiony został dla wszystkich uczestników biblioteczny punkt komputerowy, który powstał dzięki realizacji projektu Edukacji Online.Zapraszamy chętnych do korzystania oraz odwiedzin biblioteki. Zakup dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Nr POPC.03.02.00-00-0428/19.

Eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Rogóźnie.

W minioną sobotę (7 maja 2022 r.) Gmina Rogóźno była gospodarzem powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej “Młodzież Zapobiega Pożarom”, w których uczestniczyli reprezentanci gmin z powiatu grudziądzkiego. OTWP składał się z części pisemnej (40 pytań), a w części finałowej najlepsi uczestnicy odpowiadali na pytania jury w składzie: mł. bryg. Rafał Rusoń, kpt. Łukasz Hołody, ogn. Przemysław Cywiński, Prezes Zarządu Powiatowego OSP dh Sławomir Chyła oraz Sekretarz Zarządu Powiatowego OSP dh Hanna Szumotalska.

W kategorii szkół podstawowych klas I-IV wygrał Jakub z SP Piaski, a klas V-VIII zwyciężył Daniel z SP Piaski. W kategorii szkół ponadpodstawowych wygrał Bartosz z ZSP Łasin. Najlepszy wynik wśród reprezentantów naszego samorządu osiągnęła Julia z SP Rogóźno, zajmując III miejsce w kategorii szkół V-VIII. Nagrody uczestnikom wręczył Adam Olejnik Starosta Powiatu Grudziądzkiego, Krzysztof Polesiak Wójt Gminy Rogóźno oraz Prezes Zarządu dh Sławomir Chyła.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i gratulujemy zwycięzcom, którzy będą reprezentować nasz powiat na zawodach wojewódzkich w Biskupinie.

Ile uczeń i student może dorobić do renty rodzinnej?

Uczniowie i studenci mogą dorabiać do renty rodzinnej, którą otrzymują z ZUS-u, ale muszą uważać, by dodatkowe zarobki nie spowodowały, że ZUS zmniejszy, czy zawiesi wypłacane świadczenie.

Na to, czy ZUS zmniejszy lub zawiesi rentę rodzinną, ma wpływ przede wszystkim przychód z tytułu zatrudnienia albo innej działalności, która podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.
Wpływ na zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia będzie miał przychód np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, czy też umowy o dzieło zawartej z własnym pracodawcą – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego

Wyjątek stanowi umowa zlecenia zawarta z uczniem lub studentem do 26 roku życia, która nie rodzi

obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. To oznacza, że przychody osiągane z takiej  umowy co do zasady nie są wliczane do limitu przychodów, od których zależy zmniejszenie lub zawieszenie renty rodzinnej. Przychód będzie miał znaczenie jeśli uczeń, student wykonuje umowę zlecenia dla firmy, w której jednocześnie jest pracownikiem- wyjaśnia rzeczniczka.

Aby nie narazić się na zmniejszenie renty rodzinnej, przychód nie może przekroczyć 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Od 1 marca do końca maja 2022 r.  jest to kwota 4196,60 zł brutto.  Jeśli przychód będzie wyższy niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, czyli od marca 7793,70 zł brutto, to ZUS może zawiesić wypłacaną rentę.

Natomiast jeśli przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (4196,60 zł), ale nie będzie wyższy aniżeli 130 proc. tego wynagrodzenia (7793,70 zł), to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. W przypadku renty rodzinnej dla jednej osoby  to kwota 588,19 zł.

Gdy do renty rodzinnej uprawnionych jest więcej osób, to z tytułu przekroczenia granicznych kwot przychodu zmniejszeniu lub zawieszeniu ulega tylko część świadczenia przysługująca osobie  osiągającej dodatkowe przychody.

Krystyna Michałek

regionalny rzecznik prasowy ZUS