Archiwum dnia: 5 kwietnia 2022

E-wizyty także w języku ukraiński.

Bydgoszcz, 5 kwietnia 2022 r.

Informacja prasowa

E-wizyty także w języku ukraińskim

Od wtorku, 5 kwietnia obywatele Ukrainy mogą porozmawiać z ekspertem ZUS przez internet
w języku
ukraińskim bez konieczności przychodzenia do placówki ZUS. W e-wizycie po stronie ZUS będzie uczestniczył ekspert z ZUS oraz tłumacz języka ukraińskiego.

E-wizyta, czyli wideorozmowa to szansa, by samodzielnie załatwić sprawy z ekspertem ZUS bez konieczności wychodzenia z domu. Usługę tę wprowadziliśmy w październiku 2020 roku,
a codziennie taką formę kontaktu wybiera kilkaset osób.

Od dzisiaj obywatele Ukrainy mogą umawiać się na konsultacje on-line w ZUS w języku ukraińskim. Podczas e-wizyty będą mogli otrzymać pomoc w założeniu profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i złożeniu wniosków o świadczenia dla rodzin np. 500+ bez konieczności przychodzenia do placówki ZUS- informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego

Rezerwacja e-wizyty w ZUS

Do e-wizyty wystarczy komputer z kamerą i mikrofonem lub smartfon z dostępem do internetu.
Aby zarezerwować e-wizytę, należy wejść na stronę  https://e-wizyta.zus.pl/ua. W kolejnym kroku należy wskazać temat e-wizyty „Świadczenia dla rodzin” oraz wybrać jej termin. Jeśli klient będzie chciał uzyskać informacje w konkretnej, indywidualnej sprawie, powinien przygotować dokument tożsamości. Należy go pokazać do kamery podczas e-wizyty.  Z e-wizyty obywatel Ukrainy może skorzystać także w obecności swojego tłumacza. Taką informację należy podać podczas rezerwacji e-wizyty.

Krystyna Michałek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

w województwie kujawsko-pomorskim

Pierwsze trzynastki trafiły już do portfeli emerytów i rencistów.

Bydgoszcz, 4 kwietnia 2022 r.

Informacja prasowa

Pierwsze trzynastki trafiły już do portfeli emerytów i rencistów

1 kwietnia ZUS przekazał już wypłatę trzynastych emerytur dla pierwszych świadczeniobiorców. W województwie kujawsko-pomorskim trzynastkę otrzymało już 66,5 tys. osób na łączną kwotę przeszło 88,9 mln zł. Kolejne terminy wypłat to 5, 6, 10, 15, 20 i 25 kwietnia.

“Trzynastki” wypłacane są z urzędu, nie trzeba składać żadnego wniosku. Każdy uprawniony emeryt i rencista otrzyma trzynastą emeryturę ze świadczeniem za kwiecień. Emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypada na 5, 6 i 10 kwietnia mają powody do zadowolenia. Otrzymają trzynastą emeryturę jeszcze w tym tygodniu, a osoby, których termin płatności świadczenia to 15 kwietnia, przed Wielkanocą – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego

W tym roku z trzynastki nie będzie potrącany podatek, tylko sama składka zdrowotna, dlatego wyniesie 1217,98 zł “na rękę”. Jeszcze w tym tygodniu w naszym regionie trzynastka trafi do
155 tys. osób na ponad 206 mln zł.

Trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty, albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

W przypadku zbiegu prawa do kilku świadczeń (np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową) osobie uprawnionej przysługuje tylko jedna trzynastka.
Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe np. ZUS i KRUS, wtedy trzynastą emeryturę wypłaci ZUS.  Natomiast w sytuacji gdy jedną rentę rodzinną pobiera kilka osób, to przysługuje wówczas jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, które jest podzielone na równe części dla wszystkich uprawnionych –dodaje rzeczniczka.

Krystyna Michałek

regionalny rzecznik prasowy ZUS