Zawiadomienie o zmianie wysokości stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi obowiązującej od 1 sierpnia 2021 roku.

Na podstawie art. 6m ust. 2a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Wójt Gminy Rogóźno zawiadamia, że Rada Gminy Rogóźno uchwałą Nr XXIX/186/2021 z dnia 14 lipca 2021 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i stawki tej opłaty, dokonała zmiany stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Od dnia 1 sierpnia 2021 roku stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosi:

• 22,00 zł miesięcznie od każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość,
  • 21,00 zł miesięcznie od każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość, jeżeli bioodpady są kompostowane w kompostowniku przydomowym (dotyczy właścicieli nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym – aby skorzystać z niższej stawki opłaty należy złożyć nową deklarację).

W przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów w sposób selektywny, stawka opłaty podwyższonej wynosi 66,00 zł miesięcznie od każdego mieszkańca zamieszkującego daną nieruchomość. Wysokość opłaty podwyższonej określa wójt w drodze decyzji za miesiąc lub miesiące, w których nie wypełniono obowiązku segregacji.

Główne czynniki powodujące wzrost opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi to:

– wzrost cen usług za odbiór odpadów;

– wzrost opłaty środowiskowej;

– wzrost produkcji ilości odpadów przez mieszkańców;

– wzrost cen paliwa;

– wzrost cen energii elektrycznej;

– wzrost płacy minimalnej.

1. Zgodnie z zapisami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każdy właściciel nieruchomości zamieszkałej otrzyma zawiadomienie o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnym.
  2. Opłata wyliczona jest na podstawie danych wskazanych w dotychczasowej deklaracji i stanowi iloczyn liczby osób podanych w deklaracji oraz   nowej stawki opłaty.
  3. Zmiana wysokości opłaty za odpady nie powoduje konieczności złożenia nowej deklaracji przez właściciela nieruchomości.
  4. Nową deklarację należy złożyć w przypadku kompostowania bioodpadów w przydomowym kompostowniku i skorzystania z ulgi w opłacie za odpady. Skorzystanie z niższej stawki za odpady oznacza, że bioodpady nie będą odbierane przez firmę wywozową. Wszystkie bioodpady muszą zostać zagospodarowane w przydomowym kompostowniku.
    Nowy wzór deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości – pobierz
  1. Termin i sposób wnoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie ulegają zmianie. Opłatę należy wpłacać bez wezwania na rachunek Urzędu Gminy Rogóźno nr 67 9500 0008 0000 0097 2000 0790, w terminie do 15-go dnia każdego miesiąca, następującego po miesiącu, za który istniał obowiązek ponoszenia opłaty.
  2. W przypadku wcześniejszego uiszczenia opłaty za miesiąc sierpień i kolejne miesiące, należy dokonać dopłaty do wysokości nowych stawek obowiązujących od 1 sierpnia 2021 roku.
  3. Obowiązek zawiadomienia o nowej wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie dotyczy właścicieli nieruchomości wobec których została wydana decyzja określająca wysokość tej opłaty. W tych przypadkach właściciel nieruchomości zobowiązany jest do złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

PRZYPOMINAMY

Właściciel nieruchomości zobowiązany jest zgłosić każdą zmianę danych mających wpływ na ustalenie opłaty – zmiana liczby osób zamieszkujących nieruchomość, narodziny, zgon, zmiana właściciela, sprzedaż nieruchomości.

Szczegółowe informacje uzyskać można w Referacie Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy Rogóźno, pokój nr 2 oraz pod numerem telefonu 56 / 46 870 25.

Krzysztof Polesiak
Wójt Gminy Rogóźno