Archiwum dnia: 13 kwietnia 2021

Czekając na dalsze zwolnienie ze składek, możesz złożyć wniosek o odroczenie płatności.

Przedsiębiorcy, którzy czekają na rozszerzenie Tarczy Antykryzysowej i zwolnienie ze składek na kolejne miesiące, już teraz mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności. Mogą również zdecydować się na opłacenie składki za marzec w terminie, a później wystąpić z wnioskiem o zwolnienie z opłacania składek za ten miesiąc.

Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu z opłacania składek za kolejne miesiące 2021 r. i nie wiedzą, czy mają opłacać składki czy nie, mogą złożyć wniosek do ZUS o odroczenie terminu płatności np. o miesiąc. Chodzi o przedsiębiorców, dla których termin na opłacenie należności do ZUS za marzec upływa 12 i 15 kwietnia. Wnioski w tej sprawie można składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Przedsiębiorcy ci czekają na przepisy tzw. Tarczy antykryzysowej 9.0, które przewidują m.in. zwolnienie z opłacania składek za kolejne miesiące 2021 r. dla płatników działających pod określonymi kodami PKD.

Zwolnienie będzie obejmować także składki opłacone – jeśli przedsiębiorca je opłacił, będzie mógł uzyskać zwrot nadpłaty lub przeznaczyć na przyszłe składki.

Szczegółowe informacje o warunkach wsparcia z Tarczy Antykryzysowej, terminach składania wniosków i konkretnych kodach PKD, które kwalifikują do skorzystania z pomocy, są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl.

Wszystkie dotychczasowe informacje dotyczące koronawirusa SARS-Cov-2 oraz wywoływanej przez niego choroby COVID-19 znajdziecie Państwo w zakładce: Koronawirus SARS-Cov-2.

W lipcu br. koniec remontu drogi powiatowej nr 1368C Szembruczek – Nowe Mosty.

W bieżącym tygodniu rozpoczęły się prace pomiarowe przygotowujące do remontu trzeciego odcinka drogi powiatowej nr 1368C Szembruczek – Nowe Mosty. Starostwo Powiatowe w Grudziądzu jako wykonawcę tego przedsięwzięcia wyłoniło firmę Strabag Sp. z o.o. z Pruszkowa. Długość modernizacji ostatniego odcinka drogi wyniesie 1160 m, a planowany termin zakończenia został wyznaczony do 8 lipca 2021 r..

Fotografie: Starostwo Powiatowe w Grudziądzu.

Wciąż można korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Nadal można korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Został wydłużony do 25 kwietnia. Można się o niego starać, m.in. gdy placówka oświatowa dziecka lub dorosłej osoby niepełnosprawnej jest zamknięta, lub działa w ograniczonym zakresie. Z zasiłku można skorzystać także, gdy z powodu pandemii dzieckiem nie może zająć się niania zatrudniona na umowie uaktywniającej lub opiekun dzienny.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Zgodnie z przepisami do 18 kwietnia żłobki, kluby dziecięce, dzienni opiekunowie, szkoły podstawowe, przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i podmioty prowadzące inne formy wychowania przedszkolnego, mają obowiązek zapewnienia opieki dzieciom osób, m.in.: zatrudnionych w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, realizujących zadania dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego, realizujących zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, wykonujących działania ratownicze.

Jeżeli jednak rodzic nie skorzysta z opieki nad dziećmi zapewnionej przez taką placówkę, wówczas przysługuje mu dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Natomiast, jeśli rodzic skorzysta z takiej opieki to, nie ma prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

Informacja dot. zgłaszania wypadków przy pracy rolniczej.

Zgłoszenie wypadku przy pracy rolniczej możliwe także przez ePUAP

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że udostępniła na platformie ePUAP usługę Zgłoszenie wypadku przy pracy rolniczej, co ułatwi zgłaszanie wypadku przy pracy rolniczej oraz składanie wniosku SR-23 o jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy rolniczej lub rolniczą chorobą zawodową.

W celu skorzystania z formularza zgłoszenia, użytkownik, po zalogowaniu się do ePUAP, powinien:

1. wpisać w wyszukiwarce słowa: zgłoszenie wypadku przy pracy rolniczej
  2. wybrać sprawę
  3. wypełnić formularz Zgłoszenie wypadku przy pracy rolniczej
  4. wskazać w formularzu, do której jednostki: OR KRUS/PT KRUS zgłoszenie ma być przekazane.

Zgłaszając wypadek przy pracy rolniczej za pośrednictwem platformy ePUAP można również złożyć i wysłać Wniosek SR-23 o jednorazowe odszkodowanie.

Przed zgłoszeniem wypadku prosimy zapoznać się z informacjami – Jak zgłosić wypadek przy pracy rolniczej bez wychodzenia z domu?, dostępnymi na stronie internetowej, pod linkiem: https://www.krus.gov.pl/zadania-krus/prewencja/wypadki-przy-pracy-rolniczej/zgloszenie-wypadku/.

Zachęcamy wszystkich rolników, szczególnie w czasie pandemii, do korzystania z tej formy zgłaszania wypadku przy pracy rolniczej.

Informacja przekazana za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy